Označte si riadky aj stĺpce písmenami abecedy. Rozdeľte si spodný reťazec na dvojice. Keď už niečo prečítate a potom neviete čo ďalej: použili ste už všetko?
Tabuľka má 26 riadkov a 26 stĺpcov. Oplatí sa teda označiť si riadky aj stĺpce písmenami abecedy, čím vznikne súradnicový systém.
(Analyticky si tiež môžeme všimnúť nadpriemerne zaplnený riadok+stĺpec číslo 1 a 5, zatiaľ čo v riadkoch/stĺpcoch s číslami 6, 7, 17, 23, 24 nie je skoro nič. Toto zodpovedá frekvenciám písmen v bežnom texte: A aj E sú časté, zatiaľ čo F, G, Q, W, X sa príliš nevyskytujú. Náš súradnicový systém má teda tú vlastnosť, že bežné písmená sú často súradnicami vyplnených políčok.)
Text pod tabuľkou o sebe hovorí, že má párny počet písmen, čím nás navádza rozdeliť ho na dvojice. A skutočne, keď text rozdelíme na 32 dvojíc, každá z nich je súradnicami jedného z vyplnených políčok našej tabuľky.
(Príklad: text v zadaní začína HELLORIESITELIA. My teda prečítame písmenko na súradniciach (H,E), potom písmenko na súradniciach (L,L), a tak ďalej.)
Čítajúc dotyčné políčka dostávame začiatok tajničky: "VELMI DOBRE AKO DALEJ ZOPAKUJTE PEKNE".
Ako ďalej? Pokračujeme v osvedčenom postupe s týmto textom: pozrieme sa na (V,E), potom na (L,M), ... Dostávame ďalšiu časť tajničky: "ALE UZ SPOMALTE LEB". Ďalšie iterácie postupu nám prinesú zvyšok tajničky "O TU TEDA N", "ENI N", "IC" a "!".
(Na celý postup riešenia sa dá dívať aj spojito: namiesto toho, aby sme postupovali vo fázach ako vo vyššie uvedenom popise, si to celé môžeme predstaviť tak, že vždy použijeme prvé dve písmená aktuálneho reťazca ako súradnice, škrtneme ich, a na koniec aktuálneho reťazca dopíšeme písmeno práve získané z tabuľky. Celý postup skončí, keď je aktuálnym reťazcom už len samotný výkričník, ktorý ako súradnice použiť nevieme.)
Ou kej, ale čo teraz? Dostali sme text, ktorý nám tvrdí, že tu (teda v ňom) nič nie je. Použili sme už úplne všetko, čo bolo v zadaní. Kde je teda ukrytá poloha ďalšieho stanovišťa?
Nuž, nepoužili sme všetko. Počas vyššie popísaného postupu treba spraviť ešte jednu dôležitú vec: označovať si políčka v tabuľke, na ktoré sme sa pozreli. Keď toto spravíme, zistíme, že sa v tabuľke skrýva ešte niečo: deväť písmen, ktoré sa pri zostrojení vyššie uvedenej tajničky nepoužili.
Bolo by pekné, keby nám tieto písmená povedali, kam ísť ďalej. Ale ony nie, nasleduje ešte jeden krok riešenia. Dotyčných deväť písmen sú totiž písmená ABCDEFGHI.
V tomto poslednom kroku riešenia je potrebné spraviť to isté ako doteraz, lenže naopak: pôjdeme postupne od A po I a zakaždým sa pozrieme na súradnice aktuálneho písmena: A leží na súradniciach (K,O), B na súradniciach (M,I), a tak ďalej. Súradnice prečítané za radom nám dajú záverečnú tajničku: KOMIN OSEMSTO M NA JUH.